„Aasta puitehitis 2014“ tiitli sai Saaremaal, Kaarma vallas asuv Eikla Klubi, mida rahvas tunneb Eikla küla seltsimajana. Nõukogudeaegse proportsioonitu koolihoone lammutamise järel kerkis samasse täiesti uus ehitis, maast laeni puust. Hoone kolm, taevast vaadatuna tähte meenutavat tiiba on igaüks oma värvi, vormi ja sisuga, külakeskkonnaga harmoneeruv kogukonnasüda on öige asi öiges kohas.
Arcwoodi liimpuidu eriauhinna väärtusega tuhat eurot liimpuidu parima kasutamise eest sai Tondiraba jäähall. Ehituse projekteerisid Kadarik ja Tüür Arhitektid ja Streng OÜ inseneribüroo.
Hindajaile jäi ehitis silma huvitava funktsiooni ja uuendusliku liimpuidu kasutusega. Senise harjumuspärase liimpuittala asemel on objektil kasutatud liimpuitkilpe, mis täidavad nii kandekonstruktsiooni kui ka välis- ja siseviimistluse rolli. Lisaks tehnoloogilisele eripärale on ehitis ka arhitektuurselt silmapaistev. Nutikas konstruktorilaadne katusealune sobiks ka näiteks IKEA kauplusteketile tootmisse juurutamiseks.
UPM’i vineeri parima kasutamise eriauhinna väärtusega tuhat eurot pälvis Heino Elleri muusikakooli kontserdisaal, mille projekteeris arhitektuuribüroo Järve &Tuulik OÜ.
Vineeri kategoorias oli meil taas rõõm esile tuua üks rajatud kontserdisaal. Erilist heameelt tegid saali perenaise, muusikakooli direktori Kadri Leivategija soojad sõnad. Ta rääkis nende vajaduste jaoks perfektsest akustikast. Kontserdisaali on rõõmuga omaks võtnud nii õpilased kui majapere. Lavatagune klaasist sein, millest avaneb imekaunis vaade Toomemäele, on ainulaadne.
Raitwoodi fassaadipreemia vääriliseks tunnistas žürii Lembit Torgi ja Liis Maripuu projekteeritud Rannapiiga eramu Harjumaal. Ehitise puidukasutus on filigraanne, ehituskvaliteet laitmatu, meie laiuskraadil seni suhteliselt haruldased liikuvad aknasirmid töötasid lihtsalt, probleemideta. Siin võib öelda, et sattusid kokku õige tellija, õige arhitekt ja kompetentne ehitaja – tulemuseks on terviklik elukeskkond. Vaekausi kallutas selle eramu kasuks kaunis labrador, kes ei ilastanud žüriiliikmetele ega jooksnud neid pikali.
Delfi moodnekodu.ee rahvahääletuse võitjaks tunnistati Karmo Tõra loodud Kasetuka suvemaja, mis kindlasti paelus hindajaid omanäolisusega – oskuslikult on põimitud maalähedus ja modernsus. Suur klaasist otsasein viib su otse looduse keskele – ideaalne! Interjööris on omal moel kasutatud puitu – lihtne ja ajatu.
Maailmatasemel kokakunsti ja sama head puitarhitektuuri saab nautida restoranis Ruhe Neemel või restoranis Noa Pirital. Saaremaale, Koigi külla on RMK matkarajale on aga rajatud samuti tänavusel konkursil osalenud vaatetorn. Žüriipoolse äramärkimise pälvisid siiski kaks järgnevat rajatist.
Iga lasteaialapse vanem ootab oma järeltulijale parimat võimalikku õppe- ja mängukeskkonda. On selge, et Kuusalu vald panustab oma kasvavasse põlvkonda – nii valmis Kiiu alevis uus lasteaed. Noored arhitektid Helen Rebane ja Egon Metusala lõid vahva lahenduse: tulemus peaks olema inspiratsiooniks kõikidele teistele lasteaiakohtade nappuses vaevlevatele valdadele.
Teine äramärgitud ehitis on Viljandis Valli tänaval paiknev imeilus laululava. Konkursile saadetud piltidelt ei osanud žürii kuidagi aimata, kui õige ja kohane see objekt tegelikult on – tõeliselt vägev, oma keskkonda igati sobilik! Viljandi laululava autorid on Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Tanel Trepp, Tõnu Peipman ja Viljar Sepp.
Tänavusi võistlustöid hindas professionaalne žürii koosseisus arhitekt Indrek Allmann (Eesti Arhitektide Liit), õppejõud Karin Paulus (Eesti Kunstiakadeemia), professor Targo Kalamees (Tallinna Tehnikaülikool), insener Kaupo Koitla (Eesti Ehitusinseneride Liit), vabakutseline kunstnik Marju Pottisep ja Henrik Välja (Puuinfo, Eesti Metsa- ja Puidutööstuste Liit).
Fotod võidutöödest leiate SIIT
Võistlust korraldab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit Puuinfo programmi raames. Tänavu toimus võistlus juba kaheteistkümnendat korda.
Lisainfo: Erik Konze, konkursi „Aasta Puitehitis“ projektijuht, erik.konze@gmail.com