Liistud

Liistude ülesandeks on varjata ja kaitsta või, vastupidi, rõhutada erinevate materjalide ja pindade üleminekuid. Seetõttu on sama otstarbega liiste saadaval nii lihtsa profiili ja minimaalse laiusega kui ka laia, efektse ning keeruka profiiliga. Liistude valik on väga lai, näiteks Eesti Höövelliist toodab üle 150 mõõdu ja profiiliga liistu. Nende tootekataloog www.hoovelliist.ee on saadaolevast ammendavaim ülevaade, kõik suuremad ehituspoed on nende edasimüüjateks.

Liistude materjalina on levinuim oksavaba mänd, kuid ka tamm, haab, saar ja pöök. Värvituna on eriti sobiv liistumaterjal MDF (keskmise tihedusega puitkiudplaat), seda kasutatakse ka väärispuuspooniga pealistatuna. Sõrmjätkatud puidust (oksad on välja lõigatud, oksavabad jupid uuesti sõrmtapiga kokku liimitud) liistud pole Eestis kuigivõrd levinud, ehkki värvi all ei jää liitekoht näha. Kauni tekstuuri tõttu on puitliistud kõige ilusamad lakituna või mõne muu läbipaistva viimistlusega – kui selline variant ruumi värvilahendusega sobib.

Liistude paigaldamine

Kvaliteetseks paigalduseks on hädavajalik juhikutega nurgasae kasutamine, ilma selleta ei ole korralikke liiteid võimalik saada. Naelapeade süvistamiseks läheb vaja torni, liistude jaoks müüakse ka spetsiaalseid naelu, mille pea kuju ja värvus tagavad nende minimaalse silmatorkavuse. Võimalik on liistude paigaldamine silikooni või liimiga. Kui liistude värv seinast erineb, on mugavam need värvida või lakkida enne seina külge kinnitamist.

Ukse piirdeliistud

Miinimumnõue on, et liistu laius peab olema suurem kui uksekarbi prussi paksus. Liiste toodetakse laiusega 47(42)–90 mm.

Ukse piirdeliistu ja põrandaliistu liitumine.

Põrandaliistud

Isegi liimivaba spoonparketi paigaldamisel peab keskmiste mõõtudega ruumis jääma parketi servade ja seina vahele vähemalt 10 mm suurune lõtk, et võimaldada parketi paisumist ruumi õhuniiskuse muutumisel. Vajaduse tõttu katta küllalt suurt pilu seina ja põranda vahel on põrandaliistud suhteliselt paksud, laius aga 40–90 mm.

Välisnurgaliistud

Välisnurgaliist on vältimatu laudvoodri nurga katmisel.

Soovitatav on välisnurki kaitsta ka värvitud pinna korral (vaata fotot sisenurgaliistu kasutamisest), sest kõik pahtliga kaetavad variandid on üsna õrnad.

Laudvoodri välisnurga katmine liistuga.

Sisenurgaliistud

Sisenurgaliistud on kasutusel rohkem lagede viimistlemisel, toa nurkades kasutatakse neid harvemini, sest muud variandid (plastiknurk, teip jm) on pahteldamisega varjatavad. Nurkadesse sobiks sisenurgaliist eelkõige laudvooderdise korral, ent ka siis saab nurgale hea väljanägemise ilma liistuta.

Sauna laudvoodri sisenurk.

Lae ja seina sisenurga katmiseks on sisenurgaliist eriti sobiv siis, kui lagi pole ainult värvitud. Fotol kujutatud lagi on kaetud kasevineeritükkidega, mille lakke kinnitamiseks on roovitise külge naelutatud mustaks värvitud õhukesed lauad. Näha on ka välisnurgaliistu kasutamine, mis on värvitud seinaga sama värvi.

Värvitud kipsplaadist ripplae toetamiseks kasutatavate prusside suhteliselt suure ristlõike tõttu sobib sisenurgaliistuks massiivne keeruka profiiliga liist.