Eesti Kunstiakadeemia 1. kursuse arhitektuuritudengite töö tulemusena on Pedaspea metsa alla kerkinud üheksas varjualune pealkirjaga Pakk.
Varjualune Pakk, autor Anna Liisa Saavaste
Ka sel augustikuul veetsid EKA arhitektuuritudengid 10 päeva Pedaspeal, Lahemaa rahvuspargis, kus koos juhendaja arhitekt Jaan Tiidemanniga sai taas kord ühe varjualuse idee reaalsuseks. Etteantud väheste päevadega pidi kursus ilmastikutingimusi trotsides jõudma ehitusplatsi ette valmistada, projekteerida, ehitada, tekkivaid probleeme ja vastuolusid lahendada.
Tänavuse varjualuse autor Anna Liisa Saavaste, kes oli ka ise hoogsalt ehitamas, arvab intensiivsele tööprotsessile mõeldes, et harva esineb juhtumeid, kus konstruktiivset loogikat väänates ja painutades saab lahendada nii suurepäraselt kompleksseid probleeme, nagu nad kursusega eelnevate päevade jooksul on lahendanud. „Tulevastele disainiprotsessidele mõeldes panen endale südamele hoida konstruktiivne loogika siiski loogiline,“ lubab ta samas.
Varjualuse projekteerimine on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna 1. kursuse kevadsemestri keskne õppeülesanne, mida juhendavad professor Andres Alver ning assistendid Ott Alver ja Mari Rass.
Varjualuste kodulehekülg: www.artun.ee/varjualused
Varjualuste ehitamisele on aastate jooksul tugeva panuse andnud Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit (EMPL) ja Puuinfo koostöös Keskkonnainvesteeringute keskusega toetades nõnda tudengite esmast kokkupuudet puidu ja ehitusega. EMPL on veendunud, et puit on tuleviku materjal, mis leiab tänu avardunud võimalustele projekteerimises ja tootearenduses aina enam kasutust. “On ilmselge, et ehitise kvaliteedis on arhitektil kandev roll, kes peab omama nii ruumilist tunnetust kui ka kogemusi materjalide valdkonnast. Selleks, et tänased tudengid oskaksid oma tulevases loomingus puiduga ümber käia ja seda oma töödes jätkusuutlikult rakendada, on varajane kokkupuude materjalidega ning praktiline ehituskogemus hädavajalik,” kinnitab EMPL puidukasutuse edendamise teemajuht Henrik Välja.