Aasta puitehitis 2021 võitjad on selgunud!

Tamme Talu kompleksi üks autoritest, arhitektibüroo ÖÖ-ÖÖ arhitekt Ülo-Tarmo Stöör näeb töö edu modernse disaini ning maalähedase rahulikkuse üheks liitmises. “Hoone hoone järel on ehitatud puslet, mille tükkideks saun, abihoone, vanast palkmajast kohandatud varjualune, lehtla ning viimasena lisandunud uus elumaja. Vormi ja materjali poolest on kõigil uutel hoonetel midagi ühist senise piirkondliku ehitustavaga– kui abihoonetel on rookatused, siis elumajal kimmkatus. Väljast lihtsa vormiga hoone üllatab ruumiliselt põneva siseeluga ja meie sisearhitekti looduslike materjalide kasutamine interjööris moodustab ühtse terviku kompleksi väljanägemisega.” Aasta puitehitise tiitlit hindab arhitekt ise kõrgelt ja loodab, et see julgustab ka teisi eramajade omanikke oma kodusid konkursitele esitama. “Tamme Talu kompleksi väljakujunemine oli pikk loominguline protsess, mis sai nii edukalt aset leida ainult tänu ühisele keelele tellijaga,” lisab Stöör.

Konkursi žürii esimehe Kaur Talpsepa sõnul tõi tihedas konkurentsis Muhu talukompleksile tiitli töö terviklik keskkond ning väljapaistev puidu käsitlemine. “Konkursi tase muutub iga aastaga üha kõrgemaks. Kuna nominentide hulgas oli nii koole, spordihooneid kui ka eramaju, oli laekunud töid üheste mõõdetega keeruline hinnata. Me otsustasime, et kuigi tegemist on tingimata silmapaistvate objektidega, ei saa ehitise suurus määravaks faktoriks olla. Nii tõigi Muhu talukompleksile võidu puidu maksimaalne rakendamine ning idee teostuse kõrge tase. Arhitektina loodab Talpsep, et puit satub tulevikus aina rohkemate ametikaaslaste töölauale. “Kuigi lõpuks on see ikkagi tellija otsus, saame meie puitehitisi populariseerida, pakkudes välja aina terviklikumaid ning julgemaid lahendusi, mis ka päriselt käiku lähevad. Lõppenud konkurss tegi seda hästi,” kirjeldab Talpsep.

Aasta puitehitise konkursil märgiti eraldi ära ka Wiru spordikeskus Kohtla-Järvel (Zoroaster) ja Kuressaare Päevakeskuse juurdeehitus (Molumba). Võistluse peapreemia kõrval jagati välja ka eripreemiad. RAITWOODi fassaadi eripreemia võitis pilkupüüdva geomeetrilise puitraamistikuga Saaremaa Gümnaasium (Karisma). Teised nominendid olid Rõuge rahvamaja (Karmo Tõra ROK-Projekt OÜ, kaasa töötas Kaupo Kangro) ning Noorte toetuskeskus Meiela (Karmo Tõra ROK-Projekt OÜ, kaasa töötas Mark Kovalenko).

Arcwoodi liimpuidu kasutamise eripreemia pälvis TalTechi Ehituse Mäemaja (QP Arhitektid), mis paistis silma julge materjalikasutusega, kus järeleandmisi ei tehtud ei konstruktsiooni ega ka viimistluse osas. Teisteks liimpuidu kasutamise eripreemia nominentideks olid Saaremaa Gümnaasium, Hiiumaa Spordikeskus (Molumba) ja Wiru Spordikeskus. UPM-Kymmene Otepää ASi sisearhitektuuri eriauhinna võitis AERIS, kelle elegantne Harkus asuv “Eramu tammede all” jäi žüriile silma uut ning vana puidutöötlusviisi kombineeriva stiili poolest. Ametliku konkursi kõrval selgitati välja ka rahva lemmik, mille valisid Delfi sisustusportaali moodnekodu.ee lugejad ning võitjaks osutus Saaremaa riigigümnaasium.

Konkursi korraldaja Erik Konze: “Puitehitise konkursi eesmärgiks ongi tuletada arhitektidele ja inseneridele meelde, et tegemist on üüratu potentsiaaliga materjaliga, mis omab tuleviku kliimaväljakutsetes aina suuremat võimu. Eesti, kellel on seda ressurssi palju, saab selles vallas maailma esiritta tõusta ja tegemist pole pelga sõnakõlksuga. Tänavuse võistluse nominente käidi hindamas igas Eestimaa nurgas, esindatud olid nii meie suuremad saared kui ka väikesed külakeskused. Võistluse kirju nimistu tõestab, et tellijaid on hakanud puitu ehitusmaterjalina rohkem tunnistama ja ka nõudma.”

Aasta puitehitise konkursile laekus kokku 31 tööd. Võistluse eesmärgiks on tõsta esile uusi ehitisi, mille puhul on kasutatud puitu parimal võimalikul viisil nii arhitektuurses, tehnilises kui ka ehituslikus mõttes. Kuuest oma ala eksperdist koosnevasse žüriisse kuulusid Kaur Talpsep, Yoko Alender, Markus Kaasik, Karin Paulus, Alar Just, Tiia Ruben. Aasta puitehitis autoreid premeeritakse kahe reisipääsmega puitarhitektuuri konverentsile Innsbrucki Austriasse. Parimate liimpuidu, interjööri ja fassaadi eripreemiate eest on ette nähtud 1000€ preemia.

Aasta Puitehitis 2021 kõigi 31 nominendiga saad tutvuda SIIN.

Moodne kodu